Country and Audience Choose Modal

Навчальні матеріали

Консультування щодо тяжких менструальних кровотеч

Група HELP: покращення знань, покращення життя

Логотип групи HELP

 

Група HELP — це міжнародна група гінекологів, які спеціалізуються на ТМК. Її мета — покращити якість надання медичної допомоги жінкам із ТМК у всьому світі.1

 

Група HELP створила веб-сайт в якості комплексного освітнього ресурсу, що допоможе виявляти та діагностувати ТМК і містить інформацію стосовно ефективних терапевтичних опцій. Ви можете зробити консультації більш ефективними та допомогти підібрати лікування, щоб покращити життя ваших пацієнток, шляхом надання їм детальної інформації про ТМК.1

 

Натисніть тут, щоб відвідати веб-сайт HELP, присвячений ТМК

 

HELP (Heavy Menstrual Bleeding: Evidence-based Learning for best Practice) — тяжкі менструальні кровотечі: навчання, основане на доказових даних, для отримання кращих результатів. ТМК — тяжкі менструальні кровотечі.

Алгоритм діагностики та лікування ТМК, розроблений групою HELP: крок за кроком

Група HELP розробила алгоритм, що складається з 5 етапів, щоб допомогти лікарям у діагностиці та лікуванні ТМК. Він включає фактори, на які слід звернути увагу під час збору анамнезу, і додаткові обстеження, які можуть бути проведені для вибору належної тактики лікування.1

 

  Визначте, чи має пацієнтка ТМК

  Потрібно оцінити такі три аспекти:

   

  • Наскільки сильною є кровотеча в пацієнтки (наприклад, чи змінює вона засоби гігієни кожні 1–2 години вдень або вночі)?
  • Чи впливає менструація на її фізичний стан (наприклад, чи є у виділеннях великі згустки крові, чи відчуває вона слабкість/задишку під час менструацій)?
  • Чи впливає менструація на її повсякденне життя (наприклад, чи вона планує свої соціальні активності з урахуванням менструації або хвилюється щодо інцидентів, пов’язаних із менструацією)?

  Зберіть структурований анамнез і проведіть фізикальний огляд

  Анамнез та фізикальний огляд нададуть важливу інформацію про можливі фактори ризику або симптоми певних гінекологічних патологій.

   

  Факторами ризику гінекологічної патології можуть бути: вік старше 40 років, ожиріння, діабет, вплив естрогену на ендометрій за відсутності зрівноважувального впливу прогестерону та фактори способу життя (такі як паління або вживання алкоголю). Важливими факторами, які слід враховувати, є також сімейний анамнез, прийом лікарських засобів (наприклад, антикоагулянтів) або використання мідь-вмісних внутрішньоматкових спіралей.

   

  До симптомів, що можуть вказувати на наявність гінекологічної патології, можуть належати посткоїтальні або міжменструальні кровотечі, відчуття болю або тиску в тазу.

  Визначте, чи є причина ТМК, яку можна ідентифікувати

  На цьому етапі слід розглянути причини, включені до класифікації PALM-COEIN.2 Вона була розроблена FIGO і включає чотири структурні та п’ять неструктурних причин аномальних маткових кровотеч.

  Проведіть додаткові обстеження за наявності показань

  До них можуть належати лабораторні обстеження (наприклад, загальний аналіз крові, обстеження для оцінки функції щитоподібної залози та/або скринінг на порушення згортання крові), візуалізаційні обстеження (наприклад, ультразвукове дослідження) та біопсія ендометрія для гістологічного аналізу.

  Поясніть пацієнтці результати обстежень, заспокойте її та запропонуйте належне лікування

  У разі виявлення анемії слід проводити лікування з використанням препаратів заліза.

   

  Залежно від конкретного клінічного випадку можна розглянути доцільність проведення проміжного медикаментозного лікування, наприклад застосування НПЗП, під час очікування результатів додаткових обстежень.

  Натисніть тут, щоб ознайомитись з повним алгоритмом лікування ТМК, розробленим групою HELP

  FIGO — Міжнародна федерація гінекології та акушерства (International Federation of Gynecology and Obstetrics); HELP (Heavy Menstrual Bleeding: Evidence-based Learning for best Practice) — тяжкі менструальні кровотечі: навчання, основане на доказових даних, для отримання кращих результатів; ТМК — тяжкі менструальні кровотечі; НПЗП — нестероїдні протизапальні препарати; PALM-COEIN — поліпи, аденоміоз, лейоміоми, злоякісні пухлини та гіперплазія, коагулопатія, порушення овуляції, патологія ендометрія, ятрогенні, некласифіковані (polyps, adenomyosis, leiomyomas, malignancy & hyperplasia, coagulopathy, ovulatory dysfunction, endometrial, iatrogenic, not yet specified)

  4 короткі запитання для виявлення тяжких менструальних кровотеч у жінки

  Виявлення ТМК може бути складним завданням, особливо тому, що багато жінок під час консультації самі не повідомляють про характер своїх менструальних кровотеч.1 Навіть якщо пацієнтка не висуває активних скарг на рясні менструації рекомендується використовувати при консультуванні опитувальник, який включає 4 запитання:2

   

  • Чи впливає менструація на Вашу щоденну активність (роботу, заняття спортом, спілкування з родиною)?
  • Чи доводиться Вам міняти засоби гігієни вночі?
  • Чи знаходяться у виділеннях великі згустки крові (більше 1 см)?
  • Чи відчуваєте Ви слабкість, задишку, підвищену стомлюваність або Вам ставили коли-небудь діагноз анемії?

   

  При позитивній відповіді на одне і більше питань є підстави припускати у пацієнтки наявність ТМК.

   

  Натисніть тут, щоб отримати доступ до опитувальника

  HELP (Heavy Menstrual Bleeding: Evidence-based Learning for best Practice) — тяжкі менструальні кровотечі: навчання, основане на доказових даних, для отримання кращих результатів; ТМК — тяжкі менструальні кровотечі.

  Система класифікації PALM-COEIN для визначення причин аномальних маткових кровотеч

  FIGO розробила систему класифікації PALM-COEIN, що допомагає класифікувати як структурні, так і неструктурні причини аномальних маткових кровотеч.1,2 Під час діагностування ТМК слід оцінити наявність таких можливих причин їх виникнення:

   

  Структурні причини

  Неструктурні причини

  • P - Поліпи
  • A - Аденоміоз
  • L - Лейоміоми (підслизові або інші)
  • M - Злоякісні пухлини та гіперплазія
  • C - Коагулопатія
  • O - Порушення овуляції
  • E - Патологія ендометрію
  • I - Ятрогенні
  • N - Некласифіковані

  FIGO — Міжнародна федерація гінекології та акушерства (International Federation of Gynecology and Obstetrics); ТМК — тяжкі менструальні кровотечі; PALM-COEIN — поліпи, аденоміоз, лейоміоми, злоякісні пухлини та гіперплазія, коагулопатія, порушення овуляції, патологія ендометрія, ятрогенні, некласифіковані (polyps, adenomyosis, leiomyomas, malignancy & hyperplasia, coagulopathy, ovulatory dysfunction, endometrial, iatrogenic, not yet specified)